W czym powinniśmy podawać kawę?

Filiżanka, kubek czy może szklanka. Każdy rodzaj kawy wymaga odpowiedniego podania. Niezależnie od tego, na co się decydujemy, musimy pamiętać, że dla pełni smaku istotne jest naczynie, w jakim podamy kawę. Każdy smakosz powinien znać podstawowe zasady serwowania kawy.

Espresso

Kawa małych rozmiarów 50-70 ml. Najlepsza będzie filiżanka z grubej porcelany. Powinna być ogrzana do 50 stopni przed podaniem kawy. Kształtem zbliżona do połówki jajka. Idealna będzie w kolorze białym.

Latte Macchiato

To kawa, która nie tylko smakuje, ale także wygląda. Podawana jest w wysokich szklankach z uchwytem, takich samych, jak Cafe Latte. Ich pojemność waha się od 220 ml do 250 ml. Kawa dobrze prezentuje się podawane ze specjalnymi długimi łyżeczkami.

Cappuccino

Do tej kawy, obowiązkowo jest potrzebna jasna filiżanka o pojemności 150 do 180 ml. Filiżanka powinna być porcelanowa z lekko wybrzuszonymi bokami. Niekiedy spotykane są filiżanki do cappuccino o pojemności 250 ml.

Cafe Frappe

Zwana kawą grecką czy mrożoną. Idealnie sprawdza się w upalne . Podawana w wysokiej szklance ze słomką. Pojemność szklanki to od 220 ml. Nie musi być ona wykonana z grubego szkła, nie musi również posiadać rączki, gdyż napój jest zimny.

Akcesoria do kawy

Jeżeli posiadamy już odpowiednie filiżanki, musimy zaopatrzyć się także w dobry spieniacz do mleka. Zmieni on je w aksamitną piankę, niezbędną do wykonania Latte Macchiato, Cafe Latte czy Cappuccino. Oprócz tego, warto posiadać również szablony do dekoracji kawy o różnych wzorach. Dzięki czemu możemy na wierzchu pianki stworzyć czekoladowe lub cynamonowe serce, gwiazdkę czy kwiatka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *