Wszystko co powinieneś wiedzieć o młynkach do kawy

Dobrą kawę możemy wypić nie tylko w kawiarni. Sukcesem dobrego smaku jest to, aby była ona świeżo zmielona przed zaparzeniem. Do tego niezbędny jest nam młynek do kawy. Kawa ma wtedy zupełnie inny zapach, a także smak, niż taka, która odleżała swoje w paczce.

Rodzaje młynków do kawy

Wyróżniamy młynki ręczne i elektryczne, w tym ostrzowe i żarnowe. Wbrew pozorom młynki ręczne wciąż nie wyszły z mody. Okazuje się, że jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie kawy, bez samodzielnie zmielonych ziaren. Jest ona najbardziej aromatyczna. Ziarna mielone są równomiernie, co jest bardzo istotne. Warto jednak zaznaczyć, że tak zmielona kawa nie nadaje się na espresso. Młynki elektryczne ostrzowe są gorsze od żarnowych. Uchodzą za tańsze, niestety nie możemy wybrać grubości mielenia ziaren. Grubość przemiału możemy zaś wybrać w młynku żarnowym.

Materiał obudowy

Wpływa on przede wszystkim na wygląd. Dobrze sprawdza się stal i aluminium. Wśród młynków ręcznych ładnie prezentują się drewniane obudowy. Obowiązkowo, przy zakupie stalowych młynków, powinniśmy zwrócić uwagę, aby była ona nierdzewna.

Moc w młynkach elektrycznych

Dobry młynek to taki, który zawiera odpowiednio wysoką moc. 150 watowe młynki uważa się za dobre jakościowo. Jeżeli chcemy coś jeszcze lepszego, to warto sięgnąć po młynek 200-900 watowy.
Istotne jest także, aby wybierać młynki wolnoobrotowe. Wtedy możemy mieć pewność, że kawa się nie nagrzeje i nie straci swojego cennego aromatu. Przy wyborze należy kierować się także dodatkowymi funkcjami, takimi jak ustawienie grubości przemiału oraz ilości kaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *